KABOTAJ BAYRAMI 91’İNCİ YIL KUTLAMALARI

 
01 Temmuz 2017

Kabotaj Kanunu’nun yürürlüğe girdiği tarih olan 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı 91’inci yıl dönümünde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile İstanbul Boğazı Belediyeler Birliği işbirliğiyle gerçekleştirilen çeşitli etkinliklerle kutlandı. Beşiktaş’ta Barbaros Hayreddin Paşa Anıtı önünde gerçekleşen etkinliklere İstanbul Valisi Vasip Şahin, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nı temsilen Kıyı Emniyeti Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Hızırreis Deniz, Beyoğlu Belediyesi ve İstanbul Boğazı Belediyeler Birliği Başkanı Ahmet Misbah Demircan ile çok sayıda vatandaş katıldı. 

DENİZİN MAVİ SULARINA ÇELENK BIRAKILDI

Düzenlenen bir birinden güzel gösterilerle renkli görüntülere sahne olan etkinlikte, çeşitli ilçelerden kaldırılan gemilerle Beşiktaş Sahil’e getirilen çocuklar, Vali şahin ve Başkan Demircan ile Beşiktaş Barbaros Hayreddin Paşa Anıtı önünde hatıra fotoğrafı çektirdi. Ardından Vali Şahin Barbaros Hayreddin Pasa Türbesi’ni ziyaret ederek günün anısına defteri imzaladı. Boğaz turu ile devam eden etkinliklerde Vali Şahin, Başkan Demircan ve beraberindeki heyet deniz şehitleri için denizin mavi sularına çelenk bıraktı. Boğaz tutu sırasında katılımcılar Kıyı Emniyeti ekibinin bir botu başarıyla devirerek altından kolayca çıkmayı başardığı gösteri beğeni kazandı. Ekip, başarıyla ter dönen botu eski haline getirirken Türk Bayrağı’nı kendilerini izleyenleri selamladı.

TÜRK BAYRAKLI GEMİLER DÜNYANIN HER TARAFINDA

İstanbul Valisi Vasip Şahin, üç tarafı denizlerle çevrili Türkiye’de denizciliğe büyük önem verildiğine dikkat çekerek “Sizin silah gücüyle elde ettiğiniz ve koruduğunuz egemenlik hakkınız ve sahanız ancak ekonomik anlamda sosyal anlamda kültürel anlamda takip edilmişse ve paralel bir şekilde güçlendirilmişse o zaman biz mana ifade ettiğini bildiğimizden dolayı millet olarak hemen Kurtuluş Savaşı’nın akabinde Büyük Millet Meclisi’miz ilk yaptığı kanunlardan biri olarak Kabotaj Kanunu’nu yasalaştırmıştır. Biz kapitülasyonlardan sonra kendi denizlerimiz başta olmak üzere denizlerde kaybettiğimiz üstünlüğü tekrar ele almaya başladık. Türk bayraklı gemiler dünyanın her tarafında seyri sefer ediyorlar. Hele son yıl çıkarılan teşviklerle birlikte Türk bayraklı bandıralı gemi sayısı da oldukça artmaya başlamıştır. Önümüzdeki yıllar biz bunun ekonomik olarak sonuçlarını çok daha alacağız” dedi.

İki gün boyunca sürecek etkinliklerde 2 Temmuz Pazar günü Sütlüce Sahil’de 33 takımın katılacağı Dragon Boat yarışları gerçekleştirilecek.

 
 
 
 
Diğer Haber Başlıkları