SÜTLÜCE’ DE DENİZCİLİK VE KABOTAJ BAYRAMI

 
02 Temmuz 2017

Türkiye’deki liman kullanımının ve Türk kara sularındaki ticaretin Türk vatandaşları tarafından yapılmasını sağlayan Kabotaj Kanunu’nun yürürlüğe girdiği tarih olan 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Sütlüce Sahil’de gerçekleştirilecek bir birinden güzel etkinliklerle katlandı. İstanbul Boğazı Belediyeler Birliği tarafından gerçekleştirilen etkinlikler kapsamında 33 takımın katılımıyla Dragon Boat yarışları düzenlendi. Renkli görüntülere sahne olan kutlamalara Beyoğlu Belediyesi ve İstanbul Boğazı Belediyeler Birliği Başkanı Ahmet Misbah Demircan ile birlikte çok sayıda sporcu yakını ve vatandaşlar katıldı.

YARIŞMACILARIN MÜCADELESİ HAVADAN GÖRÜNTÜLENDİ

Sütlüce Sahilinde ilki düzenlenen Haliç Dragon Bot Yarışları Başkan Ahmet Misbah Demircan’ın verdiği start ile başladı. Birinci olabilmek için kürek çeken sporcuların mücadelesi nefesleri kesti. Sıralama yarışlarında mücadele eden sporcuların dereceye girebilmek için mücadeleleri renkli görüntüler oluşturdu. Sporcuların kıyasıya mücadeleleri ise havadan görüntülendi.Günün sonunda düzenlenen ödül töreni ile dereceye giren spor takımları madalya ve kupanın yanı sıra para ile ödüllendirildi.

DENİZLERDE NE KADAR GÜÇLÜ OLURSAK ÜLKEMİZ DE O KADAR GÜÇLÜ OLUR

Beyoğlu Belediyesi ve İstanbul Boğazı Belediyeler Birliği Başkanı Ahmet Misbah Demircan programda yaptığı açıklamada, “İstanbul Boğazı Belediyeler Birliği olarak İstanbul’un boğazını, denizini temiz tutarak gençlere sevdirmek istiyoruz. 1 Temmuz Kabotaj ve Denizcilik Bayramının da hedefi Türkiye’de denizi, deniz sporlarını, denizin varlığını, ülkemiz açısından ne kadar kıymetli olduğunu ve denizlerde ne kadar güçlü olursak ülkemizin o kadar güçlü olacağını anlatmaya yöneliktir.” dedi.

HEDEFİMİZ GENÇLİĞE SU SPORLARINI SEVDİRMEK

Başkan Demircan, Özellikle İstanbul’un boğazını, Haliç’ini, Marmara’sını, Karadeniz’ini sevdirmeye yönelik aktivitelere bu sene birlik olarak girmeye karar verdik. Böylelikle geleneksel mekan olan Haliç’te bu yarışları 33 takımla bu sene startını verdik ve yarışmalar tertipledik. Hedefimiz gençliğe su sporlarını ve denizi sevdirmektir. Ayrıca deniz ticaretiyle uğraşmanın bireysel hayatımızla ülkemize ne büyük fırsatlar getirdiğini altını çizmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

DRAGON BOT YARIŞLARI SPORCULARDAN TAM NOT ALDI

Bu yıl ilki düzenlenen Haliç Dragon Bot Yarışlarına spor takımları yoğun ilgi gösterdi. 4 kategoride ve 8 kulvarda yapılacak olan yarışlar ve etkinlikler sporculardan tam not aldı. Yarışlarda iddialı olduklarını söyleyen yarışmacı Fatih Esen, “Yaklaşık 3-4 yıldır dragon yarışlarına katılıyoruz. Daha önce yapılan yarışlarda birçok başarılarımız var. Bugün burada da yarışmaya geldik, umarım güzel bir yarış olur. Herkese başarılar diliyorum. Etap olarak biraz kısa ama güzel olacak. Daha önceki yarışlarda 5 kulvarla yarışıyorduk, burada 8 kulvarda yarışacağız” diye konuştu.

 
 
 
 
Diğer Haber Başlıkları